Charakteristika zariadenia

Naše zariadenie začalo svoju činnosť v roku 1996. Zriaďovateľom je Evanjelická DIAKONIA ev. cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. I keď našim zriaďovateľom je Evanjelická DIAKONIA, služby poskytujeme klientom bez ohľadu na vierovyznanie. Budova zariadenia je postavená v tichej lokalite obce Horné Saliby. V blízkosti sa nachádzajú obchody, pošta, evanjelický a katolícky kostol. V dostupnej blízkosti sa nachádza autobusová zastávka (spojenie s okr. mestom Galanta, Šaľa). 2 km od obce Horné Saliby je termálne kúpalisko, kde sú poskytované služby celoročne.

Budova

Budova je dvojpodlažnábezbariérová. Nakoľko je budova vybavená výťahom, to dáva aj imobilným klientom možnosť voľného pohybu. Na prízemí sa nachádza jedáleňkuchyňou, technickékancelárske priestory a 2 dvojposteľové izby. Na druhom podlaží sa nacházajú izby, spoločenská miestnosť, príručná kuchynka a priestory pre personál. Voľné chvíle môžu klienti tráviť aj na priestrannej terase. Areál zariadenia  je oplotený. Klienti majú možnosť posedieť si na lavičkách v tichom prostredí obklopení zeleňou. Prístrešok pri vchode do budovy ich chráni pred slnkom a nepriaznivým počasím.

Izby

Kapacita zariadenia je 20 klientov. Klienti bývajú v jedno a dvojlôžkových izbách, ktoré sú vybavené štandardným nábytkom zariadenia. Každá izba je vybavená sociálnym zariadením. Izby sú prispôsobené zdravotnému stavu klienta. V každej izbe sú polohovateľné postele. Ku každému lôžku prislúcha signalizačné zariadenie, ktoré je napojené na centrálny systém. Podľa želania si klienti môžu spríjemniť izbu vlastnými bytovými doplnkami a tiež vlastným rádioprijímačom, alebo televízorom, nakoľko každá izba je pripojená na centrálnu televíznu anténu.

Spoločenské priestory

Spoločenské priestory sa pre klientov sa nachádzajú na druhom podlaží. Tu klienti trávia svoj voľný čas. Vykonávajú rôzne tvorivé aktivity na precvičovanie pamäte a jemnej motoriky. Hrajú sa spoločenské hry, počúvajú hudbu a prostredníctvom televízora sledujú kultúrne a spoločenské dianie.

Stravovanie

Klientom poskytujeme stravu, ktorá je pripravovaná v kuchyni nášho zariadenia. Pri príprave pokrmov postupujeme podľa platných receptúr a technológií pokrmov v závodnom stravovaní. Jedáleň sa nachádza na prízemí. Je svetlá, priestranná a každý klient má svoje miesto pri stole. Jedlá pripravujeme aj podľa lekárom predpísanej diety klienta. Rozmanitosť a kalorická hodnota podávanej stravy zodpovedá veku a zdravotnému stavu klientov. Naše zariadenie pripravuje obedy tiež pre dôchodcov z miestnej obce, ktorí majú o obedy záujem.

Pracovný personál

O klientov sa stará 1 sestra v zariadení sociálnych služieb, 1 sociálna pracovníčka a 5 pracovníkov na pozícii opatrovateľka v zariadení sociálnych služieb. Na všetkých pracovných pozíciách pracuje personál na vysokej úrovni.